مادران شاغل سالم‌ترین زنان هستند .

 

 

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد مادران شاغل که روابط زناشویی پایداری دارند سالم‌ترین زنان هستند و زنان خانه‌دار بیشتر از همه در معرض چاق شدن هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز ، کارشناسان در این مطالعه هزار و ۲۰۰زن ۱۵تا ۵۴ساله را مورد مطالعه قرار دادند.

در این مطالعه دیده شد ۲۳درصد زنانی که چند نقش بر عهده داشتند چاق بودند که این رقم با چاقی ۳۸درصدی زنانی که مدت زمان طولانی را در خانه سپری می‌کردند، قابل مقایسه است.

محققان اطلاعات مربوط به زنانی را که در “مطالعه ملی بهداشت و توسعه شورای تحقیقات پزشکی” شرکت کرده بودند، بررسی کردند.

 

 

در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه هایی که در آنها اطلاعاتی درباره سابقه اشتغال، وضع تاهل و تعداد فرزندان از حدود 25 سالگی در هر دهه عمر پرسیده شده بود، سلامت زنان را در سنین 24 و 54 سالگی ارزیابی کردند.

تحلیل این اطلاعات نشان داد احتمال بیمار شدن در زنانی که در سن ۵۴ سالگی همسر،مادر و شاغل بودند بسیار کمتر از زنانی است که هیچ یک از این سه نقش را بر عهده نداشتند.

 

 

این در حالی است که بیشترین احتمال بیماری و افت سلامتی در زنانی مشاهده شد که در تمامی مدت زندگی خود و یا قسمت اعظم آن خانه دار بودند پس از آن مادران تنها و زنان بدون بچه قرار داشتند.

همچنین در این مطالعه دیده شد ۳۸درصد زنانی که مدت طولانی خانه‌دار بودند چاق هستند این رقم با چاقی ۲۳درصدی در مادران شاغل که از روابط زناشویی پایداری برخوردار بودند، قابل مقایسه است.

همچنین دیده شد زنان خانه دار سریعتر چاق می‌شوند.

این محققان به سرپرستی دکتر “آن مکمون” از بخش اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی دانشگاه یونیورسیتی کالج لندن گفتند این نتایج نتیجه بر عهده گرفتن چند نقش در زندگی زنان است نه علت آن.

مکمون گفت: این مطالعه نشان می‌دهد احتمالا باید از زنان حمایت کنیم تا بتوانند بخشی از بازار کار باشند و هم زمان به وظایف مادری خود نیز برسند.

وی افزود: این مطالعه نشان می‌دهد زنانی که اشتغال را با وظایف مادری و همسری در زندگی تلفیق می‌کنند، سالم‌ترند.

این محقق گفت: احتمال افزایش وزن در زنان خانه‌دار بیشتر است زیرا این افراد تحرک کمتری دارند و مقدار غذای بیشتری مصرف می‌کنند که این امر احتمالا ناشی از آشپزی در خانه و خوردن باقی مانده غذای کودکان است.

 

منبع:avalinkhabar.com

/ 0 نظر / 52 بازدید