از افسردگی بعد از زایمان چه می دانیم؟

مادر شدن تلخ یا شیرین

آیا احساس غم واندوه می کنید؟ دیگر از زندگی لذت نمی برید و چیزهایی که تا دیروز برای شما  جالب و جذاب بودند به نظرتان بیهوده و عبث می آیند ؟ احساس دلواپسی و اضطراب  و بی ارزش بودن و حتی خشم و گناه  وجودتان را فرا گرفته است؟ تمایل زیادی به گریستن دارید ، بی حال شده اید واحساس رخوت می کنید ؟ در خوابیدن مشکل پیدا کرده اید و اشتهایتان  تغییر  کرده است ؛زیاد و یا خیلی کم غذا می خورید؟

 

علائم بالا علائم افسردگی بعد از زایمان است

 

"دکتر حسن اسد بیگی " روانشناس در این مورد می گوید: افسردگی بعد از زایمان ، یک اختلال خلقی است  که اگر چه ممکن است انواع مختلف افسردگی را دربر بگیرد ، اما در بیشتر موارد به شکل افسردگی خفیف  بروز می کند15 درصد  از زنان  بعد از وضع حمل  مشاهده می شود  و نیاز  است مورد توجه  و درمان قرار بگیرد.

اما چرا دچار افسردگی بعد از زایمان می شویم و کدام مادران بیشتر از بقیه  مستعد ابتلا  به آن هستند؟ بر اساس اظهارات دکتر اسد بیگی ، در اولین زایمان  به دلیل بی تجربه بودن  مادر در این زمینه و نحوه  رویارویی او با شرایط  جدید احتمال  بروز این افسردگی بیشتر است .

همچنین افرادی که سابقۀ ابتلا به افسردگی دارند ، کسانی که وضع حمل دشواری دارند، کسانی اختلافات ودرگیریهای خانوادگی دارند و به هر دلیلی با استرس زیادی روبرو هستند، مادرانی که از حمایتهای اجتماعی برای زایمان خود بی بهره اند و همچنین کسانی که قبل از زایمان از مشکلات عصبی و روانی رنج می برند و یا شخصیت ثابتی ندارند، بیش از سایرین در خطر ابتلا به این  اختلال خلقی  قرار دارند.

البته باید توجه داشت که هر مادری ممکن است است به افسردگی بعد از زایمان دچار شود و وجود مشکلات بالا لزوماً به معنای ابتلای حتمی فرد به این اختلال نخواهد بود. تغییرات هورمونی ایجاد شده در این دوران می تواند از دیگر عوامل موثر این نوع افسردگی باشد.

برخی از زنان  گاه به دلیل  تغییرات جسمی که پس از وضع حمل در آنها به وجود می آید حس اعتماد به نفس کمتری پیدا می کنند و خودشان را کمتر از گذشته جذاب می بینند. در عین حال بسیاری از زنان که افسردگی بعد از وضع حمل رنج می برند ممکن است توجه ویژه ای به ظاهر خود و نوزادشان بکنند تا حس درماندگی شان را که در اثرافسردگی در آنها به وجود آمده است بپوشانند.

تظاهر کردن و خندیدن وقتی که واقعاً چنین احساسی در فرد وجود نداشته باشد می تواند از نظر فیزیکی فرسوده کننده باشد.

 

درمان :

 

برای درمان افسردگی بعد از زایمان باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کرد تا مادر با کمک روان درمانی و مشاوره و گاه دارو درمانی به وضعیت گذشته برگردد و با لذتی بیشتر وظیفه خود را به عنوان مادر و همسر انجام دهد.

حفظ ارتباطات اجتماعی قبل از دوران بارداری و همراهی  خانواده و دوستان در نگهداری از نوزاد و در میان گذاشتن احساسات با این افراد در جلوگیری از ابتلا به افسردگی بعد از زایمان می تواند نقش موثری داشته باشد.

 

 

/ 0 نظر / 27 بازدید