زنان میگرنی سی درصد کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند

پژوهشگران امریکایی روز پنجشنبه اعلام کردند بررسیها نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که سابقه ابتلا به سردردهای میگرنی دارند ، کمتر است .

 

به گزارش خبرگزاری انتخاب، دکتر کریستوفر لی از موسسه تحقیقات سرطان در سیاتل امریکا اعلام کرد ما در بررسیهای خود دریافتیم در مجموع زنانی که سابقه ابتلا به میگرن دارند ، در مقایسه با زنان دیگر حدود سی درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند .

 

وی افزود تحقیقات نشان داده است خطر ابتلا به سرطانهای شایع سینه که به علت عوامل هورمونی همچون استروژن و پروژسترون بوجود می ایند ، در زنانی که از سردردهای میگرنی رنج می برند کاهش می یابد .

 

به گفته دانشمندان ، هورمون در ابتلا به حملات میگرنی نیز که با حالت تهوع و حساسیت زیاد به نور و صدا همراه است نقش دارد . زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان به میگرن مبتلا می شوند .

 

دکتر لی در مصاحبه با رویترز تاکید کرد اگرچه ارتباط میان سابقه میگرن و کاهش سرطان سینه هنوز مشخص نشده است ولی احتمالا عامل هورمون در این میان نقش بسزایی دارد . وی افزود زنانی که سطح بالاتری استروژن در خون خود داشته باشند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند و نباید این نکته را فراموش کنیم که یکی از علل ابتلا به میگرن کاهش سطح هورمون استروژن در خون است و بنابراین شاید بتوان ارتباطی میان این مسئله فرض کرد .

 

گفتنی است سرطان سینه یکی از عوامل اصلی مرگ و میر زنان سرطانی در سراسر جهان محسوب می شود . سالانه چهارصد و شصت و پنج هزار تن بر اثر ابتلا به این بیماری در جهان جان خود را از دست می دهند .

/ 0 نظر / 29 بازدید