+ طلاق توافقی

زنان به دلیل طولانی بودن روند رسیدگی در دادگاه‌ها

 طلاق توافقی را می‌پذیرند

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت:زنانی که با توافق از همسرشان جدا می‌شوند به دلیل وجود پروسه طولانی مدت در دادگاه‌های خانواده، طلاق توافقی را می‌پذیرند.

شهلا کاظمی‌پور معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره طلاق توافقی با بیان اینکه در این رابطه آماری ارائه نشده ‌است، گفت: براساس تحقیقات و پایان‌نامه‌های دانشجویان ، در90 درصد طلاق‌های توافقی، خانم‌ها متقاضی طلاق هستند.
وی ادامه داد: بر اساس این تحقیقات ، بین 30 تا 40 درصد طلاق‌ها به صورت توافقی صورت می‌گیرد.
معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در ادامه گفت : در مواردی هم که حتی مرد تمایل به جدائی دارد، طوری رفتار می‌کند و زن را تحت فشار قرار می‌دهد که زن مجبور می‌شود برای جدایی و طلاق اقدام کند. ضمن این‌که زن مجبور می‌شود پروسه و روند طولانی را تحمل کند.
به گفته کاظمی‌پور زنانی که درخواست طلاق می‌کنند به دلیل مشاجره‌های فراوانی که با همسر خود برایشان ایجاد می‌شود حتی امکان زندگی در همان منزل برایشان وجود ندارد و بسیاری از خانم‌های متقاضی طلاق مشکل جا و مکان را دارند.
معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در رابطه با دلیل پذیرفتن طلاق توافقی از سوی خانم‌ها بیان کرد:خانم‌هایی که با توافق از همسرشان جدا می‌شوند به دلیل وجود پروسه طولانی مدت در دادگاه‌های خانواده، طلاق توافقی را می‌پذیرند.
این محقق گفت : طلاق توافقی از نظر نوع اقدام است که دادگا‌ه‌ها دیگر این نوع درخواست‌ها را در یک پروسه طولانی قرار نمی‌دهند و حکم به سرعت صادر می‌شود و در واقع یک نوع تسهیل به شمار می‌آید.
به گفته وی حتی زنانی هستند که امکان مالی دارند ولی به خاطر این دسته مشکلات از قبیل طی کردن روند طولانی ،جنگ و دعوا ترجیح می‌دهند توافقی جدا شوند.
کاظمی پور تصریح کرد: عده‌ای از مردها به دلیل غرض‌ورزی و لجبازی حاضر به طلاق همسر خود نیستند و همسر خود را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند در نتیجه زن مجبور می‌شود تا شرایط مرد را بپذیرد و تن به طلاق توافقی بدهد.
معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در رابطه با وضعیت قانون در زمینه طلاق، گفت: تسهیلاتی که قانون در دادگا‌ه‌ها برای زنان ایجاد کرده بسیار شفاف است،‌اما در مرحله اجرا این تسهیلات وجود ندارد ضمن این‌که این مسأله به عنوان یکی از عوامل بروز طلاق توافقی محسوب می‌شود.
وی با تأکید بر بررسی عوامل طلاق در جامعه، اظهار داشت : عدم تفاهم اخلاقی و فرهنگی از جمله عوامل طلاق است و این مسأله ناشی از پروسه‌ای بوده‌است که وضعیت مالی، تحصیلات خانم و یا خودخواهی آنها را دربر می‌گیرد.
کاظمی‌پور توضیح داد : در خانواده‌های رده پایین جامعه مسائل مالی از عوامل طلاق است ولی در خانواده‌های رده بالا با وجود مسائل مالی، مصرفی بودن یا خودخواه بودن زن در بعضی موارد به عنوان عامل اصلی طلاق شناخته می‌شود.
معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در رابطه با این که آیا نقص قانون و وجود مهریه باعث می‌شود تا از طلاق توافقی استقبال شود، گفت: متأسفانه قوانین ما از ضمانت اجرایی ضعیفی برخوردار هستند و حتی بحث مهریه نیز در همان ابتدای مراسم ازدواج و چانه‌زنی‌های خانواده‌ها تخریب کننده است.
وی گفت: راه حل پیشنهادی من این است که باید مرد ملزم به بیمه خانم شود و به عبارتی دیگر خانم بتواند برای تأمین آتیه از تأمین اجتماعی حقوق بگیرد .بیمه تأمین اجتماعی ساده‌ترین راه برای تأمین آتیه زن است.

نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٧


+ لیلیت همسر اول آدم , قبل از حوا

هیچ می دانستید که در اسطوره های مسیحیت، "آدم" قبل از "حوّا" همسر دیگری داشته به اسم "لیلیت"؟

البته می گویند اسطوره ی لیلیت چندان معتبر نیست و بر اساس تفسیری بر یکی از انجیل ها جعل شده اما به هر حال داستان جالبی دارد:

بنا بر روایتی لیلیت هم زمان با آدم و از جنس او- خاک- آفریده شد، روایتی دیگر می گوید از آتش، هرچه بود با آدم توافق اخلاقی نداشت، چرا که هر دو از منشأ یکسانی خلق شده بودند، و حاضر نبود برتری مرد را بر خود بپذیرد و به او تواضع کند. القصه، لیلیت که بوی "آدم" را خوش نداشت به شکل ماری به همراه اولین و آخرین غریبه ی محل، یعنی شیطان، از بهشت گریخت! آدم تنها شد و به درگاه خداوند دعا کرد و گفت زنی که به من داده بودی گریخت، آن وقت خداوند حوّا را از دنده ی چپ آدم آفرید که مونس و همدم او باشد و بماند؛ گرچه آدم، حوّا را دوست داشت اما روح او همیشه در یاد و حسرت لیلیت باقی ماند.

داستان جالبی است، به این ترتیب لیلیت اولین زن، اولین معترض، اولین خیانتکار و شاید اولین فمینیست تاریخ بشر است.

مدتی است که شب ها دقایقی را به طراحی از "آدم و لیلیت" می گذرانم. طرح ها را روی مقواهای بزرگ و با قلم فلزی نوک پهن و مرکب مشکی کشیده ام. بدون پیش طرح و بدون آن که از قبل برای چیزی که می کشم تصمیمی گرفته باشم قلم را در جوهر می زنم و طراحی می کنم. خیلی تلاش کرده ام که پرسوناژها، با این که پوشیده نیستند، موردی نداشته باشند، کار دشواری است که گاهی نتیجه اش کشیدن دو جفت چشم پشت یک عالم برگ و درختچه است و گاهی دو سایه ی سیاه در زمینه ای سیاه ...

منبع : وبلاگ توکای مقدس

نویسنده : ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٧
تگ ها:


+ اختلاف 35 سانتی متری قد باعث طلاق شد

مردی به بهانه اینکه همسرش 35 سانتی متر از او بلندقدتر است پس از 45 سال زندگی مشترک وی را طلاق داد.به گزارش خبرنگار ما این مرد که رمضان نام دارد و 65 ساله است صبح روز گذشته همراه همسرش صدیقه به شعبه 267 مجتمع قضایی خانواده مراجعه کرد تا پس از 45 سال زندگی مشترک او را طلاق دهد. این مرد که قدش 150 سانتی متر است وقتی مقابل قاضی عالمی قرار گرفت نداشتن تفاهم را علت اصلی درخواست طلاق عنوان کرد اما همسرش صدیقه گفت؛ او به خاطر اینکه قدش از من کوتاه تر است علاقه یی به من ندارد و اخیراً پی برده ام عاشق فرد دیگری شده است. صدیقه که همراه داماد 40 ساله اش در دادگاه حضور داشت به قاضی گفت؛ من نزدیک به 45 سال است که با رمضان زندگی می کنم و حاصل زندگی ما دو دختر و یک پسر است که همگی تشکیل خانواده داده اند. طی سال هایی که ما با هم زندگی می کردیم مشکل خاصی نداشتیم اما همیشه حس می کردم قدبلند من باعث آزار شوهرم است.قد من 185 سانتی متر و قد شوهرم 150 سانتی متر است. هر وقت با رمضان بیرون می روم او چند متر جلوتر از من راه می رود تا کسی نفهمد ما زن و شوهر هستیم او از بودن با من خجالت می کشد. در صورتی که من از این نظر هیچ مشکلی با همسرم ندارم. اگر رمضان مشکلی با اختلاف قد من دارد باید 45 سال قبل به این موضوع فکر می کرد و به خواستگاری ام نمی آمد نه اینکه الان با داشتن دو داماد و یک عروس و چند نوه بخواهد مرا طلاق دهد. این زن ادامه داد؛ مدتی است فهمیده ام رمضان با زن دیگری در ارتباط است. وقتی از این رابطه مطلع شدم پی بردم اختلاف قد ما بهانه است و رمضان با این بهانه قصد دارد ازدواج مجدد کند. چند بار در این باره با شوهرم صحبت کردم و به او گفتم با سنی که داریم درست نیست پایمان به دادگاه خانواده باز شود اما او گفت دیگر دوست ندارد با من زندگی کند. به دنبال اظهارات این زن، رمضان با داد و فریاد برای لحظاتی موجب بر هم خوردن نظم دادگاه شد اما با تذکر رئیس دادگاه آرام گرفت و گفت؛ از زندگی با صدیقه خجالت می کشم. همه جا وقتی در کنار او هستم مردم ما را با انگشت نشان می دهند. من بعد از صدیقه با فرد دیگری نیز ازدواج نخواهم کرد و حرف های صدیقه در مورد رابطه من با زن دیگر دروغ است.به دنبال اظهارات این زوج قاضی آنان را به صلح و سازش دعوت کرد اما چون با اصرارهای رمضان مواجه شد درنهایت به طلاق آنها حکم داد.

نویسنده : ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٧