+ باور ناپذیر بودن ارث نابرابر

باور ناپذیر بودن ارث نابرابر

زن، 60 ساله است و اتاق کوچکی در گوشه شهر اجاره کرده؛ زندگی اش با کار کردن در خانه مردم می گذرد و هیچ کس را ندارد. شوهر و بچههایش را در زلزله بم از دست داده و از آن همه خانه و باغ هم چیزی به او نرسیده است. چند ماه بعد از زلزله که رفت دنبال زمین‌هایش به او گفتند: "زن از زمین ارث نمی‌برد."

گفتند بر اساس قانون، ارث بردن  زن از شوهر به این ترتیب است که: "زن فقط از اموال منقول و قیمت ساختمان و درخت ارث می‌برد و نه از خود آنها." الان که هم خانه‌تان ویران شده و هم درخت‌ها از بین رفته چیزی به شما نمی‌رسد.

باورش نمی شد که بعد 60 سال زندگی و آنهمه جان کندن برای ساختن خشت به خشت خانه و باغش، حالا که تنها و بی کس شده بگویند اینها به تو نمی‌رسد، چون زن هستی.
اعتراض که کرد، گفتند: "قانون است، خانم. ماده‌های 946 و 947 قانون مدنی. چاره‌ ای برایش نمانده بود؛ با چند میلیون تومان پس‌اندازی که داشتند اتاقی اجاره کرد و هیچ وقت نفهمید چرا زمین‌هایش را به او ندادند.

مواد 946 و 947 تنها مواد تبعیض‌آمیز قانون ارث نیستند. بر اساس قوانین مدنی ایران ارث دختر نصف پسر است و ارث زن به عنوان همسر یک هشتم از اعیانی و اموال منقول. در واقع  با حذف ارزش معاملاتى زمین، ابتدا اموال مذکور فروخته شده و از قیمت فروش آنها سهم‌الارث زن پرداخت می شود که اگر ساختمان داخل زمین کلنگى و قدیمى باشد و یا درختان باردهى و سوددهى چندانی نداشته باشند، مبلغ قابل توجهى به زن نمى‌رسد.

از سوی دیگر اگر مردی دو، سه یا چهار همسر داشته باشد همان یک هشتم اموالش هم بین همسران او تقسیم می‌شود و همان ارث ناچیز، ناچیزتر نیز می‌شود.

قوانین مربوط به ارث زنان آنقدر تبعیض آمیز و نابرابر است که تا  وقتی به مورد اجرا گذاشته نشوند، باورپذیر نیستند.

وقتی به سمیرا، زن 40 ساله‌ای که شوهرش جز او وارث دیگری نداشت، گفتند تو فقط یک چهارم  اموال شوهرت را می‌بری و بقیه در حکم اموال بدون وارث به حساب می‌آید و باید به دولت واگذار شود، چیزی را که شنیده بود باور نمی‌کرد. اصلا نمی فهمید چرا سه چهارم خانه‌ای را که 20 سال در آن زندگی کرده بود، باید به دولت بدهد. قانون اما جایی برای سوال و جواب نگذاشته است. بر اساس ماده 949 قانون مدنی: "در صورت نبودن هیچ  وارث دیگری به غیر از زوج یا زوجه، شوهر تمام ترکه متوفاه خود را می‌برد ولیکن زن فقط نصیب خود را و بقیه ترکه شوهر در حکم مال اشخاص بلاوارث خواهد بود."

علاوه بر اینها ارث دختر نصف پسر است، مادر یک ثلث ارث می برد و پدر دوثلث، هنگامی که قرار است ارث بین نوه‌های شخص فوت شده تقسیم شود. فرزندان پسر متوفی، دو برابر فرزندان دختر متوفی ارث می‌برند و به طور کلی چنان که در ماده 911 قانون مدنی آمده است، در تقسیم بین افراد یک نسل، پسر دو برابر دختر ارث می‌برد. در سایر موارد مربوط به ارث نیز اغلب وراث مرد یا خویشاوندان پدری بیشتر ارث می‌برند و اصل بر این است که زنان  سهم کم‌تری از ارث داشته باشند.

این نابرابری‌ها چنان آشکار و غیر قابل انکار است که مجلس ششم در آخرین روزهای کاری خود طرحی برای برابری ارث زن و شوهر از یکدیگر ارائه داد. طرحی که  هیچگاه به سرانجام نرسید و در پیچ  و خم مخالفت‌های شورای نگهبان و سکوت مجلس هفتم باقی ماند. هرچند حتی در صورت تصویب این طرح نیز فقط بخش کوچکی از نابرابری‌های قوانین ارث حل می‌شد.

نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٥


+ نکاتی مهم برای افزایش شانس بارداری

 

فاصله بین دو پریود، فاصله ایست که بارداری در آن اتفاق می‌افتد. به سادگی می‌توانید این روزها را محاسبه کنید یعنی از شروع یک پریود تا پریود بعدی.

اولین روز یعنی لکه بینی را هم یک روز حساب کنید. هر خانمی‌ممکن است یک عدد را ذکر کند. برای مثال یک نفر عدد22 و دیگری عدد 30 ولی معمولا طول این دوره 21 تا 35 روز است. هر عددی که به دست آمد، عدد 14 را از آن کم کنید، عددی که به دست می‌آید روز تخمک گذاری است، چهار روز قبل و دو روز بعدش را در نظر بگیرید. این دوره یک هفته ای بهترین زمان برای بارداری است.

اسپرم می‌تواند در دستگاه تناسلی خانم‌ها حداکثر تا 72 ساعت زنده بماند، بنابراین شروع تماس اگر در روزهای اول و در آن فرصت یک هفته ای باشد، شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند.اگر همسران مشکلی به لحاظ پزشکی نداشته باشند و از نظر تماس زناشویی فعال باشند( حدود دو تا سه مرتبه در هفته)، در طول شش ماه اول با احتمال 60 درصد بارداری اتفاق می‌افتد و با احتمال 80 درصد در طی یک سال اول و 90 درصد درطی 18 ماه اول است.

در طول دوره تخمک گذاری درجه حرارت بدن خانم‌ها افزایش پیدا می‌کند. اگر درجه حرارت پایه بین5/35 تا 5/36 باشد، دراین صورت درجه حرارت بین 1/36 تا 2/37 زمان تخمک گذاری را نشان می‌دهد. البته این روش همیشه هم دقیق نیست.

بعضی از فروشگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی، درجه دماسنج پایه و نیز کیت‌هایی برای بررسی قدرت باروری مردان را به فروش می‌رسانند. این کیت‌ها غلظت ومیزان حجم اسپرم را اندازه می‌گیرند البته اینآزمایش هم به صورت مطلق و دقیق نیست و برای پی بردن به وجود یا نبود نازایی در مردان، بهترین راه مشورت با پزشک برای بررسی و آزمایش مایع منی است.

مصرف سیگارتوسط خانم‌ها، باعث تغییر در ترشحات محیط دهانه رحم می‌شود و ممکن است از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند و نیز احتمال سقط و نقایص مادرزادی را افزایش می‌دهد. خانم‌هایی که تصمیم می‌گیرند بچه دار شوند در صورتی که از قرص‌های هورمونی استفاده می‌کنند نیمی‌از آنها طی سه ماه اول پس از قطع قرص‌ها، باردار خواهند شد و نیمی‌دیگر طی یک سال.

در خانم‌هایی که از روش‌های ایجاد مانع مثل حلقه استفاده می‌کنند(و یا از روش طبیعی)، این دسته هم زمانی مثل گروه قبل و شاید کمی‌هم کمتر ممکن است تا ایجاد بارداریشان طول بکشد. در افرادی که از آمپول دپوپروورا که فقط حاوی هورمون پروژسترون است استفاده می‌کنند، پس از قطع مصرف این آمپول حدود شش ماه طول می‌کشد تا بارداری اتفاق بیفتد. در مورد دستگاه داخل رحمی‌( آ ی- یو - دی )، معمولا یک یا دو ماه پس از خروجش از بدن است که بارداری اتفاق می‌افتد.‌

نویسنده : ; ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢۱
تگ ها: بارداری


+ از افسردگی بعد از زایمان چه می دانیم؟

مادر شدن تلخ یا شیرین

آیا احساس غم واندوه می کنید؟ دیگر از زندگی لذت نمی برید و چیزهایی که تا دیروز برای شما  جالب و جذاب بودند به نظرتان بیهوده و عبث می آیند ؟ احساس دلواپسی و اضطراب  و بی ارزش بودن و حتی خشم و گناه  وجودتان را فرا گرفته است؟ تمایل زیادی به گریستن دارید ، بی حال شده اید واحساس رخوت می کنید ؟ در خوابیدن مشکل پیدا کرده اید و اشتهایتان  تغییر  کرده است ؛زیاد و یا خیلی کم غذا می خورید؟

 

علائم بالا علائم افسردگی بعد از زایمان است

 

"دکتر حسن اسد بیگی " روانشناس در این مورد می گوید: افسردگی بعد از زایمان ، یک اختلال خلقی است  که اگر چه ممکن است انواع مختلف افسردگی را دربر بگیرد ، اما در بیشتر موارد به شکل افسردگی خفیف  بروز می کند15 درصد  از زنان  بعد از وضع حمل  مشاهده می شود  و نیاز  است مورد توجه  و درمان قرار بگیرد.

اما چرا دچار افسردگی بعد از زایمان می شویم و کدام مادران بیشتر از بقیه  مستعد ابتلا  به آن هستند؟ بر اساس اظهارات دکتر اسد بیگی ، در اولین زایمان  به دلیل بی تجربه بودن  مادر در این زمینه و نحوه  رویارویی او با شرایط  جدید احتمال  بروز این افسردگی بیشتر است .

همچنین افرادی که سابقۀ ابتلا به افسردگی دارند ، کسانی که وضع حمل دشواری دارند، کسانی اختلافات ودرگیریهای خانوادگی دارند و به هر دلیلی با استرس زیادی روبرو هستند، مادرانی که از حمایتهای اجتماعی برای زایمان خود بی بهره اند و همچنین کسانی که قبل از زایمان از مشکلات عصبی و روانی رنج می برند و یا شخصیت ثابتی ندارند، بیش از سایرین در خطر ابتلا به این  اختلال خلقی  قرار دارند.

البته باید توجه داشت که هر مادری ممکن است است به افسردگی بعد از زایمان دچار شود و وجود مشکلات بالا لزوماً به معنای ابتلای حتمی فرد به این اختلال نخواهد بود. تغییرات هورمونی ایجاد شده در این دوران می تواند از دیگر عوامل موثر این نوع افسردگی باشد.

برخی از زنان  گاه به دلیل  تغییرات جسمی که پس از وضع حمل در آنها به وجود می آید حس اعتماد به نفس کمتری پیدا می کنند و خودشان را کمتر از گذشته جذاب می بینند. در عین حال بسیاری از زنان که افسردگی بعد از وضع حمل رنج می برند ممکن است توجه ویژه ای به ظاهر خود و نوزادشان بکنند تا حس درماندگی شان را که در اثرافسردگی در آنها به وجود آمده است بپوشانند.

تظاهر کردن و خندیدن وقتی که واقعاً چنین احساسی در فرد وجود نداشته باشد می تواند از نظر فیزیکی فرسوده کننده باشد.

 

درمان :

 

برای درمان افسردگی بعد از زایمان باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کرد تا مادر با کمک روان درمانی و مشاوره و گاه دارو درمانی به وضعیت گذشته برگردد و با لذتی بیشتر وظیفه خود را به عنوان مادر و همسر انجام دهد.

حفظ ارتباطات اجتماعی قبل از دوران بارداری و همراهی  خانواده و دوستان در نگهداری از نوزاد و در میان گذاشتن احساسات با این افراد در جلوگیری از ابتلا به افسردگی بعد از زایمان می تواند نقش موثری داشته باشد.

 

 

نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٠


+ آنچه باید در مورد قرص های ضد بارداری بدانیم

 قرصهای خوراکی جلوگیری از بارداری چیست؟ 

 

 روشهای متداول و مطمئن پیشگیری از حاملگی است که بوسیله پزشک یا کارکنان بهداشتی درمانی تعلیم دیده تجویز می شود. قرصهای خوراکی ترکیبی حاوی دو هورمون ساختگی استروژن و پروژسترون است که مشابه هورمونهای طبیعی عمل کرده و سبب ایجاد سیکل منظم قاعدگی می شوند.

قرصهایی که از ترکیب دو هورمون تشکیل شده اند، معروف به قرصهای جلوگیری از بارداری هستند. در حالیکه قرصهای هورمونی دیگری نیز برای جلوگیری از بارداری وجود دارند که مثلا فقط هورمون ساختگی پروژسترون (پروژستین) را دارند و برای پیشگیری از حاملگی در دوران شیردهی مصرف می شوند.

چگونه از بارداری جلوگیری می کنند؟

هورمونهای استروژن و پروژسترون موجود در این قرصها با تاثیر بر تخمدانها، مانع از تخمک گذاری در سیکل ماهانه شده و از بروز حاملگی جلوگیری می کنند.

در ضمن پروژسترون موجود در قرص با تاثیر بر ترشحات دهانه رحم، رسیدن اسپرم به تخمک را دچار مشکل کرده و با نازک کردن جداره داخلی رحم مانع جایگزینی مناسب تخم لقاح یافته (اگر اتفاق بیافتد) می شود.

 

آیا در دوران شیردهی می توان از این قرصها استفاده کرد؟

بعضی از مطالعات نشان داده است که مصرف استروژن موجود در قرصهای ترکیبی بر مقدار و کیفیت شیر تولید شده در پستان مادر موثر است. بنابراین مصرف این قبیل قرصها بخصوص در 6 ماه اول پس از زایمان توصیه نمی شود.

اگر شما تمایل دارید که پس از زایمان با استفاده از قرصهای خوراکی از بارداری جلوگیری نمائید، می توانید از قرصهایی که فقط پروژسترون دارند یا minipil معروف به قرصهای جلوگیری در دوران شیردهی استفاده کنید. مصرف مینی پیل را می توانید 6 هفته پس از زایمان آغاز کنید و یا زودتر اگر به هیچوجه به نوزاد خود شیر نمی دهید.

 

چقدر در پیشگیری از حاملگی موثرند؟

 

در صورت مصرف صحیح و مرتب قرصها، میزان اثر بخشی آن در پیشگیری از حاملگی 99.7 تا 99.9 درصد است. به این معنا که فقط 1 تا 3 نفر از هر 1000 خانمی که از قرص استفاده می کنند، ممکن است در طول یک سال مصرف قرص باردار شوند.

با این حال میزان اثر بخشی بشدت وابسته به نحوه مصرف است. اگر قرصها بطور نادرست مصرف شوند – مثلا شروع مصرف قرص همراه با یک روش مطمئن دیگر نباشد یا در طول یک دوره چند بار فراموش شود- احتمال بروز حاملگی افزایش می یابد، در واقع اشتباهات بیشتر، به معنای احتمال وقوع بارداری بیشتر است. بنابراین استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که طبق دستور و بطور منظم از آن استفاده می کنند.

بعلاوه استفاده از این روش، محافظتی در برابر بیماریهای مقاربتی ایجاد نمی کند.

 

در صورت مصرف این قرصها، اگر تصمیم به بارداری گرفتم چه باید بکنم؟

 

بهتر است یک ماه پیش از قطع قرص، مصرف فولیک اسید را آغاز کنید و برای معاینات پیش از بارداری به پزشک خود مراجعه نمائید.

هر زمان که برای اقدام به باردار شدن آماده بودید، لازم نیست یک بسته قرص را تمام کنید. هر زمان که مصرف آنرا متوقف کنید، چه بسته قرص شما تما شده باشد یا خیر، چند روز تا حداکثر یک هفته بعد خونریزی خواهید داشت. در بسیاری از خانمها باروری به محض قطع قرص باز می گردد و در برخی یک تا چند ماه طول می کشد تا تخمک گذاری منظم اتفاق بیافتد.

بعضی از پزشکان توصیه می کنند که بهتر است تا زمانیکه دو سیکل قاعدگی منظم داشته باشید از یک روش دیگر (مانند روش طبیعی یا کاندوم) برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید؛ به این دلیل که اگر در حین قاعدگی های نامنظم حامله شوید در تعیین سن دقیق بارداری و تخمین موعد زایمان دچار مشکل خواهید شد. با این حال نگران نباشید اگر این اتفاق افتاد با انجام سونوگرافی در هفته های اول بارداری می توان با دقت زیادی زمان زایمان را مشخص کرد.

 

آیا استفاده از آن مزایایی برای سلامتی دارد؟

بله. اگر چه کم است اما بخصوص در خانمهای سالم غیر سیگاری این مزایا به عوارض احتمالی مصرف قرص برتری دارد.

·         در بسیاری از خانمهایی که از این قرص ها استفاده می کنند دردها و مشکلات ناشی از عادات ماهیانه کاهش می یابد. دوره های قاعدگی منظم می شود و مدت زمان خونریزی و مقدار آن کاهش می یابد و در نتیجه کم خونی فقر آهن در این افراد کمتر دیده می شود. بعلاوه فشارهای عصبی قبل از قاعدگی از جمله سردرد و تحریک پذیری عصبی از بین می رود.

·         از آنجا که موجب مهار تخمک گذاری می شود در پیشگیری از حاملگی بسیار موثر است و به همین نسبت خطر بروز بارداری خارج رحمی را کاهش می دهد.

·         مصرف آن آسان است. در فعالیت جنسی دخالتی ندارد.

·         قابل برگشت است، یعنی با قطع آن بلافاصله امکان حامله شدن وجود دارد.

·         خطر عفونت و التهاب لگن با مصرف قرص کاهش می یابد.

·         در درمان و تشکیل مجدد برخی از کیستهای تخمدان موثر است.

·         خطر سرطان رحم و تخمدان بطور قابل توجهی کاهش می یابد و این اثر تا حدود 20 سال پس از قطع مصرف قرص هم ادامه می یابد.

·         در خانمهای مبتلا به اندومتریوز، در صورت مصرف قرص دردهای لگنی و مشکلات ناشی از بیماری کاهش می یابد. التبه مصرف قرص اندومتریوز را درمان نمی کند اما می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

·         احتمال بروز بیماریهای خوش خیم پستان مانند کیست را کاهش می دهد.

·         موجب افزایش تراکم استخوانی می شود. مصرف قرص در خانمهایی که نزدیک به سنین یائسگی هستند، شدت و دفعات گرگرفتگی را کم کرده و احتمال بروز پوکی استخوان را بعد از یائسگی کاهش می دهد.

·         می تواند سبب از بین رفتن آکنه های پوستی شود. در خانمهایی که دچار افزایش موهای صورت و بدن باشند ممکن است وضعیت را تا حدی بهبود بخشد.

آیا انواع مختلفی از این قرصها وجود دارد؟

بله. انواع مختلفی وجود دارد که بسته به میزان و ترکیب هورمونهای استروژن و پروژسترون نامهای مختلفی دارند. انواع LD مقدار استروژن کمتری دارند و بطور رایجتری مصرف می شوند در حالیکه مقدار استروژن در نوع HD بیشتر است و در صورت نامناسب بودن قرص LD توسط پزشک تجویز می شود. مقدار هورمون در قرصهای تری فازیک در سه دوره زمانی متفاوت است. قرص سیپروترون کامپاوند (با نام تجاری دیان) هم وجود دارد که در مواردی توسط پزشک تجویز می شود.

 

چگونه می توان این قرصها را تهیه کرد؟

می توان این قرصها را از داروخانه بدون نیاز به نسخه پزشک خریداری کرد. مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور این قرصها را بطور رایگان در اختیار خانوارهای دارای پرونده بهداشتی قرار می دهند. با این حال شروع مصرف این روش بعنوان یک روش پیشگیری از بارداری باید با معاینه و بررسی از طرف پزشک یا ماما باشد تا فرد ممنوعیتی در مصرف آن نداشته و خطرات احتمالی برای وی در نظر گرفته شود.

از چه زمانی می توانم مصرف قرص را شروع کنم و آیا لازم است در آغاز مصرف از یک روش دیگر نیز استفاده کنم؟

اگر بتازگی زایمان کرده اید و نباید یا نمی توانید شیردهی از سینه را انجام دهید: باید سه تا چهار هفته پس از زایمان از مصرف قرص خودداری کنید زیرا استروژن موجود در این قرصها احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهد و می تواند مشکلاتی ایجاد نماید. اگر برای شروع مصرف قرص عجله ای ندارید و از نظر جنسی فعال شده اید لازم است از یک روش جلوگیری از بارداری مطمئن دیگر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در صورت عدم شیردهی، حدود یک ماه پس از زایمان ممکن است تخمک گذاری رخ دهد. بنابراین لازم است که از یک روش مطمئن دیگر استفاده کنید. در عین حال برای شروع مصرف قرص باید از عدم بارداری اطمینان داشته باشید و یک روش این است که صبر کنید تا پریود شوید. اولین قاعدگی در مادران غیرشیرده معمولا 8 هفته پس از زایمان رخ می دهد. اما اگر در این فاصله از یک روش مطمئن دیگر استفاده کرده اید نیازی نیست که منتظر وقوع عادات ماهانه برای شروع قرص باشید.

اگر قاعده می شوید، اول باید مطمئن شوید که باردار نیستید. بنابراین باید مصرف قرص را پس از خونریزی پریود شروع کنید. دو روش برای این کار وجود دارد. روش "شروع از روز اول" که طی 24 ساعت اول پس از خونریزی مصرف قرص را آغاز می کنید و در این روش نیازی به استفاده از یک روش مطمئن برای جلوگیری از حاملگی ندارید. روش دیگر "شروع از جمعه" است، بدین ترتیب که هر زمان در طول هفته که خونریزی شما شروع شود تا جمعه صبر کنید و اولین قرص را در جمعه بخورید. این روش برای سهولت استفاده و جلوگیری از اشتباهات احتمالی در شروع کردن بسته های آینده روش مناسبی است. در این روش نیاز دارید که یک روش مطمئن جلوگیری را (مانند کاندوم) در ماه اول به همراه استفاده از قرص بکار برید.

اگر تاکنون از نظر جنسی فعال نبودید و یا کاملا از عدم بارداری خود مطمئن هستید ممکن است از روش "شروع سریع" استفاده کنید. به این ترتیب که در هر زمان از سیکل قاعدگی که هستید اولین قرص جلوگیری را بخورید و البته باید در اولین سیکل شروع قرص از یک روش جلوگیری دیگر استفاده کنید. چون تاثیر قرص بلافاصله بعد از شروع نخواهد بود.

 

روش مصرف این قرصها دقیقا چگونه است؟

 

این قرصها معمولا در بسته های 21 عددی یا 28 عددی موجود هستند. در استفاده از بسته های 28 عددی بطور پیوسته و منظم بعد از اتمام یک بسته باید بسته دیگر را شروع کرد. اما در بسته های 21 عددی پس از اتمام یک بسته باید بسته بعدی را 7 روز بعد، شروع کرد. بعنوان مثال اگر اولین بسته قرص را از روز جمعه آغاز کرده اید، پس از اتمام یک بسته از جمعه بعد بسته جدید را شروع می کنید.

معمولا بعد از 3 تا 5 روز خونریزی پریود شروع می شود و شروع بسته بعدی ارتباطی با اتمام خونریزی ندارد.

قرص نبایستی به صورت ناپیوسته، مثلا یک ماه در میان و یا دو ماه در میان و یا چند روز در میان، مصرف شود. حتی اگر فرد از نظر جنسی فعال نباشد، در صورتیکه این روش را برای جلوگیری از بارداری انتخاب کرده است، باید آنرا بطور منظم مصرف کند.

باید در اولین سیکل همراه با مصرف قرص ضد بارداری، از یک روش دیگر جلوگیری نیز استفاده شود.

برای مصرف قرص LD محدودیت سنی وجود ندارد و می توان آن را تا سن 45 سالگی و حتی بیشتر، تحت نظارت و کنترل ادامه داد. لیکن در مواردی نظیر فشار خون کنترل نشده و مصرف سیگار و غیره توصیه می شود که مصرف قرص به سن کمتر از 35 سال محدود گردد و در سنین بالاتر، افراد باید پس از مشاوره،‌ از روشهای دیگری استفاده کنند.

از آنجا که مصرف قرص از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند، در صورتیکه همسر یا شریک جنسی شما با فرد یا افراد دیگری در ارتباط است یا اعتیاد تزریقی دارد، حتما از کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به این دسته از بیماریها استفاده کنید.

در مدتی که قرص مصرف می شود، حجم خون قاعدگی به نسبت قبل از مصرف، کاهش می یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک روز در میان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد.

 

اگر خوردن قرص را فراموش کنم...؟

 

احتمال وقوع بارداری در صورت فراموش کردن مصرف قرصهای ترکیبی، بستگی به این دارد که چه تعداد از قرصهای یک بسته را فراموش کرده اید و در چه زمانی از سیکل قاعدگی هستید. بنابراین بهترین راه این است که در صورت بروز چنین مشکلی با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. با این حال موارد کلی زیر ممکن است به شما کمک کند:

·         اگر شما آغاز بسته جدید را فراموش کرده اید، بهتر است طبق روال روزانه یک عدد را هر چه زودتر شروع کنید و از یک روش مطمئن دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

·         در صورتی که خوردن قرص یک شب فراموش شود،‌ بایستی تا دو شب متوالی هر شب دو قرص خورده شود و تا آخر بسته، همزمان از روش جلوگیری دیگری (مثل کاندوم) هم استفاده شود.

·         در صورتی که خوردن قرص دو شب فراموش شود، بایستی تا دو شب متوالی هر شب دو قرص خورده شود و تا آخر بسته، همزمان از روش جلوگیری دیگری (مثل کاندوم) هم استفاده شود.

·         در صورتی که خوردن قرص 3 شب متوالی یا بیشتر فراموش شود، بایستی از خوردن بقیه قرصها خودداری شود و تا شروع خونریزی و آغاز دوره قاعدگی جدید از روش جلوگیری دیگری استفاده شود. سپس از روز پنجم قاعدگی، بسته جدید آغاز شود.

اگر پس از خوردن قرص، استفراغ کنم یا دچار اسهال شوم، چه باید بکنم؟

اگر استفراغ دو ساعت یا دیرتر پس از خوردن قرصها اتفاق بیافتد، مشکلی وجود نخواهد داشت. اما اگر زودتر باشد یا تکرار شود، مانند این است که شما قرصی نخورده اید و باید مانند قرص فراموش شده عمل کنید.

اگر دچار اسهالی باشید که بیش از 24 ساعت طول بکشد نیز باید مانند قرص فراموش شده عمل کنید.

 

آیا استفاده از بعضی داروها، مصرف قرصهای ضدبارداری را بی اثر می کند؟

 

بله. بعضی از داروهای گیاهی و شیمیایی می توانند اثربخشی قرصهای ضدبارداری را کاهش می دهند و برعکس. برخی از این داروها عبارتند از ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضد قارچ خوراکی)، باربیتوراتها و برخی از داروهای ضد صرع و داروی گیاهی هایپریکوم پرفوراتوم.

بنابراین بهتر است در صورت استفاده درازمدت از یک داروی خاص، آنرا با پزشک یا مامای خود در میان بگذارید و در صورتیکه از قرصهای جلوگیری استفاده می کنید آنرا به اطلاع پزشک معالج خود که برای بیماری دیگری به وی مراجعه کرده اید، برسانید.

اگر در آخرین هفته سیکل قاعدگی، پریود نشوم چه باید بکنم؟

معمولا خونریزی دو یا سه روز و نهایتا 5 روز بعد از مصرف آخرین قرص یک بسته اتفاق می افتد. افرادی که از قرصهای هورمونی استفاده می کنند معمولا پریود کوتاهتر با خونریزی کمتری دارند و ممکن است در بعضی مواقع فقط لکه بینی مختصری در یک روز داشته باشند. حتی ممکن است در یک دوره پریود نشوند. اگر برای شما چنین اتفاقی افتاد در صورتیکه از مصرف صحیح و به موقع تمام قرصهای یک بسته مطمئن هستید، نگران نشوید و بسته بعدی را با فاصله مناسب شروع کنید. اگر شک به بارداری برایتان وجود دارد می توانید برای اطمینان به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید و یا از تست حاملگی خانگی یا آزمایش خون استفاده کنید.

 

آیا مناسب است که گاهی در مصرف قرص، وقفه ایجاد کنم؟

 

دلیل پزشکی قاطعی برای اینکه شما بعد از مدتی استفاده از قرص جلوگیری آنرا قطع کنید و سپس مجددا مصرف آنرا شروع کنید وجود ندارد. مضافا اینکه شما در این مدت باید از روش دیگری استفاده کنید و در اولین سیکل مصرف قرص نیز باید آن روش را ادامه دهید.

طول مدت مصرف قرصهای خوراکی پیشگیری از حاملگی در زنانی که سالم هستند، ممکن است چند سال ادامه پیدا کند و ترک دوره ای آنها توصیه نمی شود.

عوارض جانبی این قرصها چیست؟

 

قرصهای پیشگیری از بارداری که امروزه تولید و توزیع می شوند نسبت به انواع قدیمی تر، عوارض کمتری دارند زیرا مقدار هورمون موجود در آنها به اندازه لازم کم شده است. با این حال برخی از عوارض جانبی آنها در حین مصرف عبارتند از:

·         گاهی خونریزی یا لکه بینی همزمان با مصرف قرص در طول سیکل قاعدگی و بین دو پریود ادامه دارد. وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص،‌به مدت 2 تا 3 ماه اهمیتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد. در برخی مواقع این مشکل با جایگزین کردن قرصهای HD به جای LD برطرف می شود.

·         علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص بتدریج پس از 2 تا 3 ماهم برطرف می شود. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را همراه با غذا یا پس از شام و قبل از خواب مصرفکرد. در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می توان همراه با قرصهای پیشگیری، از قرصهای ویتامین B6 به مدت محدود استفاده کرد.

·         تورم و دردناک بودن پستانها، افزایش اشتها، نفخ، تغییر وزن، تغییر در تمایلات جنسی و تغییرات خلقی نیز ممکن است بوجود آید. اکثر این عوارض پس از چند ماه مصرف از بین می روند، با این حال گاهی استفاده از همان قرص از یک مارک دیگر ممکن است کمک کننده باشد.

·         در برخی خانمهایی که از لنز داخل چشمی برای رفع عیوب انکساری استفاده می کنند، احساس ناخوشایند ناشی از خشک شدن چشمها بروز می کند که در اینصورت می توانند با توصیه چشم پزشک از اشک مصنوعی استفاده نمایند.

·         گاهی مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری موجب ایجاد لکه های پوستی روی صورت می شود که به ماسک حاملگی معروف است و معمولا در بارداری و بعلت وجود مقادیری زیاد استروژن در بدن پدید می آید. می توان با محافظت پوست در برابر اشعه و آفتاب احتمال بروز این وضعیت را کاهش داد، اما اگر شما دچار این عارضه شده اید بهتر است با مشاوره با پزشک یا مامای خود، از این به بعد از قرصهای حاوی پروژسترون استفاده کنید یا کلا یک روش دیگر را برای جلوگیری از بارداری انتخاب نمائید. زیرا تداوم مصرف استروژن ممکن است موجب تیره شدن یا وسعت ضایعه پوستی شود.

 

آیا مصرف آن مخاطراتی دارد و عوارض درازمدت استفاده از آن چه می تواند باشد؟

 

فشار خون در افرای که از قرصهای هورمونی استفاده می کنند ممکن است قدری افزایش یابد. این افزایش فشار خون در افراد مسن بیشتر است، لذا تجویز قرصها از 35 سالگی به بالا بااحتیاط صورت می گیرد. ازدیاد مختصر فشار خون بدون علامت بوده و قابل تحمل است، ولی احتمال دارد در ادامه مصرف قرص، با علائمی چون سردرد، خستگی، عصبانیت، بی خوابی، طپش قلب و خونریزی از بینی نمایان شود.
در خانمهای سیگاری، مصرف قرص می تواند خطر وقوع سکته قلبی را افزایش دهد. این احتمال در افرادی که عوامل خطر ساز دیگری از قبیل فشارخون بالا یا چاقی را نیز دارند بیشتر می شود.

مصرف قرصهای ضد بارداری ممکنست احتمال ایجاد لخته های خونی را در برخی از افرادافزایشدهد. از اینرو خطر بروز عوارضی چون ترومبوز و آمبولی ریوی افزایش می یابد اما احتمال آن بسیار کم است.

در نتایج مطالعات شواهد قطعی دال بر افزایش بروز سرطان پستان، تخمدان، رحم، گردن رحم و مهبل مشاهده نشده است. لذا قرصها بطور کلی سرطان زا نیستند.

مصرف قرص در زن سالم به هیچ وجه موجب پیدایش بیماری قند در هنگام مصرف یا پس از قطع قرص نمی شود، ولی ممکن است در زنان مبتلا به بیماری قند موجب تشدید بیماری شود.

اثرات سوء حاملگی در زن مبتلا به بیماری قندبمراتب شدیدتر و خطرناکتر از قرصها است.

چه کسانی نباید از این قرصها استفاده کنند؟

احتمالا پزشک یا مامای شما هنگام انتخاب روش جلوگیری از بارداری سوالاتی را در زمینه عادات، وضعیت سلامت، سابقه پزشکی شما و خانواده تان می پرسد تا مطمئن شود انتخاب این روش برای شما مناسب و بدون خطر است. بطور کلی شما نباید از قرصهای جلوگیری از حاملگی استفاده کنید اگر:

·         دچار یکی از انواع اختلالات انعقادی بوده یا سابقه ای از ترمبوز و آمبولی ریوی داشته باشید.

·         مبتلا به فشار خون بالا باشید یا سایر عوامل خطر ساز برای بیماریهای قلبی و عروقی در شما وجود داشته باشد.

·         مبتلا به هپاتیت فعال یا سایر بیماریهای کبدی باشید.

·         بطور یقین یا احتمالی مبتلا به یکی از انواع سرطانهای حساس به هورمون، مانند سرطان پستان، باشید.

·         خونریزی نامشخص رحمی داشته باشید.

·         دچار سردردهای میگرنی باشید (بخصوص انواعی که همراه با علائم قبل از شروع سردرد است) یا بیش از 35 سال داشته باشید و یا سیگار بکشید.

·         بیش از 20 سال مبتلا به دیابت باشید یا دچار یکی از عوارض دیابت شده باشید.

·         مبتلا به بیماریهای کیسه صفرا باشید یا سابقه یرقان ناشی از انسداد مجاری صفراوی را داشته باشید.

·         در یک یا دو ماه آینده نیاز به بستری شدن پیدا کنید.

·         سیگاری و بالای 35 ساله باشید یا اگر بالای 40 سال داشته باشید که در اینصورت قرص خوراکی پیشگیری از حاملگی باید با احتیاط و پس از معاینه و بررسی های کامل تجویز شود.

·         اگر در حین مصرف قرصهای خوراکی پیشگیری از حاملگی،‌ ترشح شیر پیدا شود باید از روشهای دیگرپیشگیری از حاملگی استفاده کنید و اگر ترشح شیر ادامه یابد و بخصوص اگر اختلالاتبعدی در عادت ماهانه پیدا شود، باید برای انجام یک معاینه کلی به پزشک مراجعه نمایید.

چه علائمی نشان می دهد که مشکل پزشکی ناشی از مصرف قرص ایجاد شده است؟

در صورت بروز هر یک از علائم زیر فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

·         درد شدید در قفسه سینه

·         تنگی نفس

·         سرفه همراه با خلط خونی

·         درد شدید شکمی

·         تورم در یک پا، یا درد شدید در ساق یا ران

·         سردرد میگرنی یا سردرد از هر نوعی که با شروع مصرف قرص تشدید شده باشد.

·         هر نشانه ای از اختلالات عصبی مانند اختلال بینایی (دو بینی، تاری دید، کوری گذرا یا دیدن نقاط نورانی در میدان دید)، اختلال تکلم، بی حسی یا ضعف در نیمی از بدن.

·         قرمزی شدید پوست، یرقان یا زردی پوست، خارش در کل بدن، وجود توده ای در پستان، افسردگی یا تموج در خلق و خو و نهایتا زمانی که حدس مس زنید باردار شده اید.

 

 

نویسنده : ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٠


+ مادران شاغل سالم‌ترین زنان هستند .

 

 

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد مادران شاغل که روابط زناشویی پایداری دارند سالم‌ترین زنان هستند و زنان خانه‌دار بیشتر از همه در معرض چاق شدن هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز ، کارشناسان در این مطالعه هزار و ۲۰۰زن ۱۵تا ۵۴ساله را مورد مطالعه قرار دادند.

در این مطالعه دیده شد ۲۳درصد زنانی که چند نقش بر عهده داشتند چاق بودند که این رقم با چاقی ۳۸درصدی زنانی که مدت زمان طولانی را در خانه سپری می‌کردند، قابل مقایسه است.

محققان اطلاعات مربوط به زنانی را که در “مطالعه ملی بهداشت و توسعه شورای تحقیقات پزشکی” شرکت کرده بودند، بررسی کردند.

 

 

در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه هایی که در آنها اطلاعاتی درباره سابقه اشتغال، وضع تاهل و تعداد فرزندان از حدود 25 سالگی در هر دهه عمر پرسیده شده بود، سلامت زنان را در سنین 24 و 54 سالگی ارزیابی کردند.

تحلیل این اطلاعات نشان داد احتمال بیمار شدن در زنانی که در سن ۵۴ سالگی همسر،مادر و شاغل بودند بسیار کمتر از زنانی است که هیچ یک از این سه نقش را بر عهده نداشتند.

 

 

این در حالی است که بیشترین احتمال بیماری و افت سلامتی در زنانی مشاهده شد که در تمامی مدت زندگی خود و یا قسمت اعظم آن خانه دار بودند پس از آن مادران تنها و زنان بدون بچه قرار داشتند.

همچنین در این مطالعه دیده شد ۳۸درصد زنانی که مدت طولانی خانه‌دار بودند چاق هستند این رقم با چاقی ۲۳درصدی در مادران شاغل که از روابط زناشویی پایداری برخوردار بودند، قابل مقایسه است.

همچنین دیده شد زنان خانه دار سریعتر چاق می‌شوند.

این محققان به سرپرستی دکتر “آن مکمون” از بخش اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی دانشگاه یونیورسیتی کالج لندن گفتند این نتایج نتیجه بر عهده گرفتن چند نقش در زندگی زنان است نه علت آن.

مکمون گفت: این مطالعه نشان می‌دهد احتمالا باید از زنان حمایت کنیم تا بتوانند بخشی از بازار کار باشند و هم زمان به وظایف مادری خود نیز برسند.

وی افزود: این مطالعه نشان می‌دهد زنانی که اشتغال را با وظایف مادری و همسری در زندگی تلفیق می‌کنند، سالم‌ترند.

این محقق گفت: احتمال افزایش وزن در زنان خانه‌دار بیشتر است زیرا این افراد تحرک کمتری دارند و مقدار غذای بیشتری مصرف می‌کنند که این امر احتمالا ناشی از آشپزی در خانه و خوردن باقی مانده غذای کودکان است.

 

منبع:avalinkhabar.com

نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٠
تگ ها: سلامت


+ زنان در تاریکی بخوابند.

زنانی که هنگام شب در معرض روشنایی مصنوعی قرار می گیرند احتمال سرطان سینه در آنان افزایش می یابد .

به نوشته پایگاه اینترنتی نیوکرالا , محققان معتقدند, هرچه میزان روشنایی در شب بیشتر باشد, احتمال ابتلا به سرطان سینه هم بیشتراست.

به گفته پژوهشگران , بدن هنگام تاریکی شب , هورمون ملاتونین ترشح می کند که این هورمون رشد سلولهای سرطانی را به تاخیر می اندازد و به همین علت هر گونه کاهش این هورمون در خون بر اثر روشنایی مصنوعی موجب بروز سرطان سینه در زنان می شود.

محققان همچنین توصیه می کنند, افراد هنگام شب روبروی تلویزیون روشن به خواب نروند .

نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٠
تگ ها: سرطان


+ کاهش مصرف هورمون در زنان با کاهش سرطان سینه ارتباط دارد.

تحقیقات جدید حاکی از این است که کاهش در استفاده زنان از هورمون درمانی باعث کاهش آمار مبتلایان سرطان سینه در آمریکا شده است و تشخیص از طریق ماموگرافی نقشی نداشته است .

به گزارش ایونا  به نقل از healthday به گفته پزشکان مرکز بهداشتی شهر " بیتون روج" زنان در زندگی دارای انتخاب هستند.

ولی باید بدانند که با مصرف دو هورمون استروژن و پروژسترون خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد.

نویسنده : ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/٢٠


+ مصرف کافی اسیدفولیک در زنان مهم است

اسید فولیک یکی از ویتامین های گروه B است که مصرف آن به خصوص برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، یا باردار هستند، اهمیت دارد.

این ویتامین به پیشگیری از نقایص هنگام تولد در مغز و نخاع نوزاد کمک می‌کند.

اسید فولیک در عین حال برای مردان و زنان در هر سنی سودمند است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که این ویتامین ممکن است از بروز 

- حمله قلبی

- سکته مغزی

- برخی از سرطان ‌ها

- بیماری آلزایمر

پیشگیری کند.

 

در مورد مقدار مناسب دریافت اسیدفولیک برای خودتان با پزشک مشورت کنید.

 

دستورالعمل کلی در مورد دریافت اسید فولیک در زنان به این صورت است:

* زنانی که می‌خواهند باردار شوند، باید روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک دریافت کنند.

* زنان باردار روزانه به 600 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند.

* زنانی که  بچه شیر می‌دهند ، روزانه به 500 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند.

* زنانی که قبلا نوزادی دچار نقایص عصبی هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا (بیرون‌زدگی نخاع از مهره‌ها) یا آنسفالی (نداشتن مغز) داشته‌اند و می‌خواهند دوباره باردار شوند، باید با پزشک خود مشورت کنند.

این زنان ممکن است روزانه به 4000 میکروگرم اسیدفولیک نیاز داشته باشند.

نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۱٩
تگ ها: بارداری و تغذیه


+ حقیقت مربوط به قاعدگی

شما ممکن است برای سالها یا دهه ها این چرخه راقاعدگی
زندگی خود تجربه کرده باشید و راجع به این مسئله اطلاعات کافی داشته باشید ،با این حال ممکن است سوالاتی راجع به این چرخه فیزیولوژی مطرح شود که پاسخ آن نیازمند تامل و بررسی دقیق باشد. لذا در ادامه مطلب به 5 مورد از این ابهامات و پاسخ متخصصان در هر مورد پرداخته شده است.

چرا بعضی از زنان دچار سندرم قبل از قاعدگی (PMS)می شوند؟
این سندرم به دلیل حساسیت بدن نسبت به تغییرات هورمونی رخ می دهد. 10 الی 20 روز قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون هایی نظیر پروژسترون و استروژن سریعا تغییر می کند و باعث بروز علائمی نظیر پف کردگی، کج خلقی، حساسیت بافت پستان و احساس خستگی در بعضی از خانم ها می شود. تقریبا 90% از خانم ها این علائم را قبل از شروع قاعدگی تجربه می کنند و کمتر از 20% از خانم ها این علائم را با شدت بیشتری دریافت می کنند که ممکن است عملکرد و روابط آنها را تحت تاثیر قرار دهد.
در هر حال اگر جز هر کدام از این دو دسته هستید، باید تا آنجا که ممکن است برای حفظ سلامت عمومی بدن خود تلا ش کنید. مثلا انجام تمرینات ورزشی منظم، نوشیدن مقدار کافی آب، تغذیه مناسب هر چند ساعت یکبار و اجتناب از مصرف الکل و کافئین می تواند کمک موثری در این زمینه باشد. برای رفع اختلالات خلقی نیز در بعضی از موارد  استفاده از مکمل کلسیم می تواند موثر باشد.
طبق مطالعه ای انجام شده در سال 2005 ثابت شده است که مصرف بالای ویتامین D و کلسیم باعث عدم بروز علائم سندرم قبل از قاعدگی می شود. زنانی که در 4 وعده غذای روزانه از شیر کم چربی، فرآورده های لبنی و آب پرتغال خالص تغذیه می کنند کمتر این علائم را تجربه خواهند کرد. بعضی محققان معتقدند که کمبود کلسیم و ویتامین D باعث بروز سندرم PMS می شود. اغلب موارد، زنانی که علائم این سندرم را با شدت بیشتری تجربه می کنند، معتقدند که بعد از مصرف قرص های ضد بارداری تسکین می یابند. مصرف کم قرص های ضد افسردگی نیز می تواند جهت رفع  کج خلقی موثر باشد.

چرا در بعضی از موارد چرخه قاعدگی نامنظم می شود؟
بعضی از زنان که تخمک گذاری منظمی ندارند ، قاعدگی نامنظمی خواهند داشت. بعلاوه بیماری و استرس نیز به طور موثری چرخه را تحت تاثیر قرار می دهد. اما مهم تر از همه دانستن تعریف صحیح از قاعدگی منظم است. آنچه بعضی از خانم ها قاعدگی منظم می نامند ، ممکن است صحیح نباشد. قاعدگی منظم یعنی  دامنه زمانی بین 25 تا 35 روز ، که از اولین روز قاعدگی شروع می شود و تا شروع قاعدگی بعدی محاسبه می گردد. بعضی زنان فکر می کنند که چون هر ماه ، در روز معینی قاعدگی اتفاق نمی افتد پس جزه دسته افراد با قاعدگی نامنظم هستند. در حالی که این تفکر صحیح نیست. بعضی دیگر از زنان در محاسبه زمان وقوع این سیکل دچار اشتباه می شوند که در این مورد توصیه می شود زمان دقیق را یادداشت نمایند. سایر دلایل داشتن قاعدگی نامنظم یا از دست دادن چرخه(به غیر از احتمال حاملگی)عبارتند از افزایش یا کاهش وزن قابل توجه، فعالیت بدنی شدید که ورزشکاران قوای جسمانی انجام می دهند و یا مشکلات هورمونی است. اگر در این صورت ، ماه بعد ، زمان قاعدگی به وضعیت نورمال بر نگشت باید به پزشک اطلاع داد.

آیا احتمال حاملگی در زمان قاعدگی وجود دارد؟
این واقعه امکان پذیر است ، اما نه با احتمال زیاد. نکته این است که تشخیص دهید آیا خونریزی واقعا مربوط به قاعدگی است یا تنها خونریزی های خفیف(در حد لکه بینی) بین دو قاعدگی می باشد. بسیاری از زنان در زمان تخمک گذاری دچار خونریزی می شوند و اگر تصور کنید که مربوط به قاعدگی است، امکان حاملگی در این زمان وجود دارد. همچنین ممکن است در زمان نزدیک به انتهای قاعدگی ، به دلیل آمیزش در محل رحم اسپرم باشد و دو یا سه روز بعد تخمک گذاری صورت بگیرد. در این حالت احتمال حاملگی زیاد خواهد بود.

آیا قاعدگی به طورمطلق به معنای عدم حاملگی است؟
در این مورد نمی توان 100% مطمئن بود. زیرا ممکن است خونریزی مربوط به اوایل حاملگی باشد و همیشه نمی توان به راحتی تفاوت این دو را تشخیص داد ، مگراینکه مدت آن درست مثل قاعدگی طول بکشد. اگر خونریزی با  علائمی نظیر تهوع همراه بود انجام تست حاملگی لازم است.

آیا عدم تعویض به موقع نوار یا تامپون ممکن است خطر بروز سندرم شوک سمی را به همراه داشته باشد؟
این سندرم نوعی بیماری با منشائ باکتریایی است، که اولین بار در سال 19809 کشف شد. در این زمان تعداد زیادی زنان به دلیل مصرف نوع خاصی از تامپون جاذب دچار علائم این بیماری شدند. در این حالت نوعی باکتری باعث تولید سم می کند  و در نتیجه سندرم شوک سمی اتفاق می افتد.علائم این سندرم عبارتند از تب، لرز، اسهال، تهوع، درد عضلانی و کهیر که بعضی متخصصان معتقدند عدم تعویض تامپون برای مدت طولانی ایجاد محیط مغذی برای باکتری ها می کند و سندرم بروز می کند. برای اطلاع یافتن از زمان مناسب تعویض بهتر است از دستور العمل برچسب روی محصول پیروی شود.

نویسنده : ; ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۱۸
تگ ها: قاعدگی و بهداشت


+ زنان میگرنی سی درصد کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند

پژوهشگران امریکایی روز پنجشنبه اعلام کردند بررسیها نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که سابقه ابتلا به سردردهای میگرنی دارند ، کمتر است .

 

به گزارش خبرگزاری انتخاب، دکتر کریستوفر لی از موسسه تحقیقات سرطان در سیاتل امریکا اعلام کرد ما در بررسیهای خود دریافتیم در مجموع زنانی که سابقه ابتلا به میگرن دارند ، در مقایسه با زنان دیگر حدود سی درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند .

 

وی افزود تحقیقات نشان داده است خطر ابتلا به سرطانهای شایع سینه که به علت عوامل هورمونی همچون استروژن و پروژسترون بوجود می ایند ، در زنانی که از سردردهای میگرنی رنج می برند کاهش می یابد .

 

به گفته دانشمندان ، هورمون در ابتلا به حملات میگرنی نیز که با حالت تهوع و حساسیت زیاد به نور و صدا همراه است نقش دارد . زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان به میگرن مبتلا می شوند .

 

دکتر لی در مصاحبه با رویترز تاکید کرد اگرچه ارتباط میان سابقه میگرن و کاهش سرطان سینه هنوز مشخص نشده است ولی احتمالا عامل هورمون در این میان نقش بسزایی دارد . وی افزود زنانی که سطح بالاتری استروژن در خون خود داشته باشند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند و نباید این نکته را فراموش کنیم که یکی از علل ابتلا به میگرن کاهش سطح هورمون استروژن در خون است و بنابراین شاید بتوان ارتباطی میان این مسئله فرض کرد .

 

گفتنی است سرطان سینه یکی از عوامل اصلی مرگ و میر زنان سرطانی در سراسر جهان محسوب می شود . سالانه چهارصد و شصت و پنج هزار تن بر اثر ابتلا به این بیماری در جهان جان خود را از دست می دهند .

نویسنده : ; ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۱۸
تگ ها: سرطان


+ آیا مصرف کافئین در دوران بارداری خطرناک است؟

محققان می گویند که زنانی که قصد بارداری دارند باید به طور کامل مصرف کافئین رابارداری قطع کنند یا لااقل مصرف آن را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهند.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز، از نظر این محققان مصرف کافئین باعث ایجاد محدودیت در رشد جنین می شود. در مطالعه ای که توسط این محققان صورت گرفته 2600 زن باردار مورد بررسی قرارگرفته اند. از این زنان خواسته شده بود ک درهر سه ماه میزان مصرف مواد کافئین دار نظیر چای، قهوه، شکلات، نوشیدنی های غیر الکلی و ....را گزارش دهند . همچنین از آنها خواسته شد که گزارشی نیز از مصرف این مواد قبل از بسته شدن نطفه ارائه دهند. در این بررسی محققان تمرکز خود را بر محدودیت رشد جنین  و ارتباط بالقوه آن با مصرف کافئین معطوف کردند. نتیجه این بررسی نشان داد که زنانی که مصرف کافئین آنها بالاست متقابلان نوزادان کم جثه تری زایمان کرده اند. برای مثال درمقایسه با زنانی که مصرف کافئین آنها کمتر از 100 میلی گرم در روز است، درصد داشتن نوزاد ریز جثه در سایر زنان به شرح زیر بوده است:
20% بیشتر ، برای زنانی که هر روز 199-100 میلی گرم کافئین دریافت می کنند.
بارداری50% بیشتر ، برای زنانی که هر روز 299- 200 میلی گرم کافئین در یافت می کنند.
40% بیشتر، برای زنانی که هر روز بیشتر از 300 میلی گرم کافئین دریافت می کنند.
به طور استاندارد یک فنجان 4 انسی از قهوه حاوی 85 میلی گرم کافئین است. البته باید گفت که بعضی از محققان نیز به این ارتباط اعتقادی ندارند و مصرف کافئین را در این زمینه موثر نمی دانند. با این حال توصیه می شود که لااقل مصرف کافئین در دوران بارداری کمتر شود.

نویسنده : ; ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۸/۱۸
تگ ها: بارداری